Kişisel Gelişim

Başarı Sadece Bir İlizyon mu? ÖZDEYİŞLERLE BAŞARI

Başarı ; sahip olduğun, başardığın ya da kim olduğun değildir.

man in red crew neck sweatshirt photography
Photo by bruce mars on Pexels.com

Başarılı olmak, sürekli olarak sizleri yeni engellerle sınırlandıran durumları, içerden ve dışarıdan zorlayabildiğiniz anlamına gelir. Köşeye sıkışmanıza izin yoktur başarıda. Öyle ya da böyle asla vazgeçmemeli ya da pes etmemelisiniz.

Başarı odaklıysanız eğer ; gerçekten inanmanız gerektiği gibi yaşarsınız. Başkalarının ne söylediğinden ve geçmişte başınıza gelenlerden bağımsız olarak.

  • Acaba bu işi yapsam bana gülerler mi?
  • Benimle dalga geçerler mi?
  • Aşağılanır ya da dışlanır mıyım?
  • Eski saygınlığımı koruyabilir miyim?

Aslına bakarsanız bu korkuları umursamadan başarılı olmuş kişilerin başarıları öyle çok da marjinal ya da köklü değildir. Çok azı köklü bir başarı sağlamıştır.

Şimdi gelelim işin can alıcı noktasına…

Tamam çok önemli bir ilerleme olmasa da başarılı sayıldığınızda neden göze çarparsınız. Neden çarçabuk bir etki ya da itibar kazanırsınız ? Burada amaç başarılı olmak mı yoksa kısa süreliğine de olsa cesaretinizi toplayarak giriştiğiniz ve umursamadığınız söylevlerin sahibi insanların size hayranlıkla bakıyor olmaları mı?

Ve burası işlerin gerçekten kafa karıştırıcı olduğu yer. Bu makalenin geri kalan kısmında, başarılı olan birkaç insanın neden başarılı kaldıklarını açıklayan derinlemesine anlaşılır alıntılar yer almaktadır.

“Neredeyse tüm erkekler sıkıntıya dayanabilir, ancak bir erkeğin karakterini test etmek istiyorsanız, ona güç verin.” – Abraham Lincoln

angry animal big carnivore
Photo by Pixabay on Pexels.com

Hayattan tahammül etmeye istekli olduğun şeyi alırsın. Çoğu insan acıyı ve belirsizliği iyi tolere eder.

Dünya, bastırılmış travmalara, olumsuz ilişkilere ve gömülmüş rüyalara sahip insanlarla doludur.

Sıkıntı hep vardır ve çok yaygındır. Güç ve başarıya sahip olmak ise nadir şeyler arasında olup ulaşılması ve elde edilmesi oldukça yüksek bir dayanıklılık isteyebilir.

Genellikle, birisi bir çeşit güce sahip olduğu an, egoları kabarır. Hizmet etmeleri gerekenlerin yararları yerine kendi yararları için yetkilerini kullanmaya başlarlar.

“O kadar güçlüydü ki… korktuğu tek şey olan gücünü kaybetti, elbette ki sonunda yaptı.” – Şansölye Palpatine

woman dark eye spooky
Photo by Rene Asmussen on Pexels.com

İnsanların çoğu kendilerini bir güç pozisyonunda bulduğunda, motivasyonları saldırıdan savunmaya geçer. Kendi kimliklerini ve başarılarını üstlenirler. Onların tek motivasyonları mevcut konumlarını ve statülerini korumaktır. Daha sonra yaratmaya çalıştıkları gelecekten ziyade bu kimliklerini korumaya çalışırlar. Bu, tabii ki, aslında yaratıcılık değildir – çünkü gerçek yaratıcılık ve sanat, şu anda yaptığınız şeyin ötesinde, muhtemelen başarısız olacak bir şeyi denemeyi gerektirir.

Sadece savunma oynayarak hiçbir şey yapamazsın. Şu anda sahip olduklarınızı kaybetmekten korkuyorsanız, iktidarda bulunamazsınız. Liderlik cesaret ister. Sonuçtan bağımsız olarak doğru olanı yapmaya istekli olmalısınız. Olduklarını düşündükleri şeylere sıkı sıkıya bağlı tutanlar, kaybedeceklerdir.

“Hedefimizden engellerle değil, daha az hedefe giden açık bir yolu tercih ettiğimiz için uzaklaştık .” (Robert Brault)

Çoğu insan için olabilecek en kötü şey başarılı olmaktır. Başarılı olduklarında odaklanmaları, öğrenmeye devam etmekten ve önceki sonuçları tekrarlamaktan genişlemeye doğru kayar.

Gerçek hayallerini takip etmekten vazgeçerler ve elde ettikleri küçük başarıları sürdürmeye çalışırken hedeflerinden uzaklaşırlar.
Vizyonları, başlangıçta elde ettiklerinden çok daha küçük ve daha kolay olan bir şeye kadar küçülür.

“Hedeflerimize ulaşmamızda hiçbir şeyin durmayacağını varsayarak büyük bir hırsla başlıyoruz. Ve bu müthiş fırsat ülkesinde, eğer çok gayret eder ve çalışırsak, başarılı olmak için mükemmel bir şansımız olur. Hedeflerimize ulaşacağız. Bu, başımıza gelen en kötü şey olabilir.

Çünkü hedeflerimize ulaştığımızda, çoğu zaman memnuniyetsizliğe ulaşırız ve hedeflerimize doğru bir daha uçup tekrar gidersek, çok daha fazlasını başarabileceğimizi asla anlamadık.

George Bernard Shaw’un dediği gibi, “Hayatta iki trajedi var: Biri kalbinin arzusunu elde etmemek ; Diğeri onu elde etmektir. ‘Sahip olduklarımızdan memnun olmak bir erdemdir.

Ama ne olduğumuzla yetinmek çok acı değil mi sizce de? Çok fazla insan hayatında bir noktada toplanıyor. Artık değişmek istemedikleri bir noktaya ulaşıyorlar. Ne olduklarından ve potansiyelleri hakkındaki inançlarından memnun kalırlar.

İnsan aklı, boşa harcanamayacak kadar korkunç bir şeydir. Zihin geçmişte başarılı olan, ancak şimdi memnuniyetle uyuşan birşey olduğunda daha da trajik bir hal almaktadır. ”(Roger Dawson).

Birisi belirli bir dereceye kadar başarılı olduğunda, büyüme zihniyeti genellikle sabit bir zihniyete geçer. Kendilerini ilerletmek istemekten vazgeçiyorlar. Onlar gönül rahatlığına sürüklenirler ve bir zamanlar keskin olan apatinin körelmiş bir aklı vardır.

“Başarı başarısızlığın katalizörüdür.” – Greg McKeown

accomplishment action adult adventure
Photo by Pixabay on Pexels.com

Başarı başarısızlık için bir katalizör haline gelir, çünkü “başarı” başardığınız bir şey değildir. Bu senin yarattığın bir şey. Ve gerçek değeri olan bir şey yaratmanın tek yolu derin bir öğrenci olmaktır.

Çoğu insan, başarılı olduktan sonra, küçük derecelerde bile gerçek öğrenciler olmayı bırakır.

Ek olarak, artan başarı ile birlikte genellikle aşırı güven ve odak eksikliği izlenir. Zamanı kollamaktan vazgeçersin. Risk almayı bırakırsın. Sen …

İnsanlar başardıklarında geçmişlerine ve başardıklarına daha fazla odaklanırlar. Geleceğe ve elde etmek istedikleri şeylere odaklanmayı bırakırlar. Başkalarının fikirlerini ve yorumlarını dinlemeye başlarlar ve kendi iç seslerinden uzaklaşırlar.

Başarı, yaratıcılığı bastırır. Elde ettiğimiz başarılar ,sınırlarınızı daha da ileriye itmek yerine ayağımıza dolanırlar.

“Zamanı eskiye değil yeniye yönelik harcamanız gerekir.” – Condoleezza Rice

person writing on white book
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Geçmişte başarılı olduğunuz için, başardıklarınıza bağlı olursunuz. Bu senin kimliğin ve güvenliğin olur. Eğer böyle bir yaşam sürüyorsanız ; geçmişte yaşıyor ve diğerlerinden onay almak için önceki başarılarını kullanıyorsunuzdur.

“Eski” bir şey oluyorsunuz – Olympian, girişimci, yazar vb. Olursa olsun, her ne ise, eski bir şeyseniz, şu anda hiçbir şey yapmıyorsunuz demektir. Yeni sınırları zorlamıyorsunuzdur. Macera ruhunuzu kaybettiniz. Yani İstifa ettiniz.

“Geldiğiniz an, yeniden başlamak için mükemmel bir zaman.” – Dan Sullivan

people doing marathon
Photo by Snapwire on Pexels.comz

Dünya sürekli değişiyor. Evrim, büyüme ve değişim gerektirir. Bir şeyde büyük başarı elde ettiğinizde, orada uzun süre oturmayın. Sadece bir kez daha yeni olan başarıları zorlayın.

Başarılı olduğunuz an yeni bir şeye başladığınız andır. Öğrendiklerini al ve aktar.
Büyük şeyleri gerçekleştireceğinize dair güven ve inancınızı alın ve sınırlarınızı zorlamaya devam edin. Gelecekte daha büyük bir şey için geçici ödüller vermeye istekli olun.

“Hayattan en iyi şekilde keyif almanın yolu, bir hedefi tamamlayıp bir sonraki aşamaya başlamaktır. Başarı masasında çok fazla dinlenmeyin, başka bir yemeğin tadını çıkarmanın tek yolu acıkmaktır. ”- Jim Rohn

three woman talking near laptop on desk inside room
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Bir şeyi başardığında, uzun zamanlarını beklemeyin. Hiçbir şey sonsuza dek sürmez ve bir şeye tutunmaya ne kadar zorlarsanız, parmak uçlarınızdan o kadar hızlı kaybolur.

Sen ilerideyken uzaklaş. Daha büyük manzaralar için ileriye bakın. Öğrendiklerinizi ve edindiklerinizi alın ve 10X veya 100X daha büyük bir şeye yönlendirin. Çok az insan uzaklaştığınız yerden uzaklaşmaya istekli olacaktır. Fakat yine de, birkaçı tırmanmak üzere olduğunuz bir sonraki büyük dağı görebilir.

“Odadaki en zeki kişi sizseniz, yanlış odadasınız.” – Marissa Meyer

white black game fun
Photo by Pixabay on Pexels.com

Büyük başarı elde ediyorsanız, bu muhtemelen küçük bir havuzda yüzdüğünüz anlamına gelir. Yüzmek için daha büyük bir havuza ihtiyacınız var. Etrafınızdaki her şey ve herkes tarafından aldatılmış küçük bir balık olmayı reddet.

Uzun süre odadaki en zeki insan olmayı kabullenmeyin. Egonuzdan tamamen kurtulun. O odadan çıkın ve başlayın. Ne kadar akıllı olduğunuzla değil ,öğrenme eğrinizin ne kadar dik olduğu ile ilgilenin.

“2050 dünyasına ayak uydurmak için, sadece yeni fikirler ve ürünler icat etmekten daha fazlasını yapmanız gerekecek, ancak hepsinden önemlisi, kendinizi tekrar tekrar icat edin.” – Yuval Noah Harari

flight technology tools astronaut
Photo by Pixabay on Pexels.com

İyi ya da kötü olsun, elde ettiğiniz sonuçlara fazla bağlı kalırsanız, sıkışmışsınız demektir. Oynadığınız belirli bir kimliğe veya role bağlı kalırsanız, takılıp kalırsınız.

Dünya şimdi, yaptığınız herhangi birşeye aşırı bağlanamayacak kadar hızlı değişiyor. Asla eski bir şey olma. Yeniden istekli ol , kendini tekrar tekrar icat et.

“Her zaman geleceğini geçmişinden daha büyük yap” – Dan Sullivan

brown carriage wheel
Photo by Navneet Shanu on Pexels.com

Geleceğinizin geçmişinizden daha büyük olmasının tek yolu, geçmişinizi daha büyük ve daha iyi bir şey için yok etmeye istekli olmanızdır.

Neyin mümkün olduğu konusunda sürekli olarak fikrinizi tazelemelisiniz. Başarısız olmak için istekli olmalısın. Öğrenmeye ve genişlemeye devam etmelisin.
Geleceğinizin geçmişinizden daha büyük olması için, odaklanmanız geçmişiniz değil geleceğiniz olmalıdır.

Geçmişin için endişelenme – iyi ya da kötü. Öğrendiklerinizi kullanın, ancak sınırlarınızı zorlamayı asla bırakmayın.

“Dikkatli insanlar , daima itibarlarını korumak için uğraşıyorlar, dikkatli insanlar hiçbir zaman bir reformu etkileyemezler.” – Susan Anthony

people men women crowd
Photo by Pixabay on Pexels.com

“Geçmişte elde ettiğiniz başarılar size gelecekte daha yüksek dereceler sağlamayacağına göre ; Şöhretinizi veya “durumunuzu” çok fazla önemsemeyin. Başkalarının sizin hakkında ne düşündüğü ile ilgilenmek yapacağınız en büyük hatalardandır.

Şöhretinizi düşürmek için istekli olmalısınız. Başarısız olmak için istekli olmalısın. Kazandığın her şeyi kaybetmiş olmalısın. Çünkü sizin için geçmişinizin sonuçlarına ya da kimliğine bağlı değilsiniz. Senin için,mantıklı olan tek şey, içindeki sesi sürekli olarak öğrenmek ve büyümek için kullanmaktır.

“Seni buraya getiren şey seni oraya götürmeyecek.” – Dr. Marshall Goldsmith

silhouette of person holding glass mason jar
Photo by Rakicevic Nenad on Pexels.com

Seni bu noktaya getiren şey, seni bir sonraki başarı noktasına götürecek olan şey değil.

Bu bir gerçek.

Olduğun yerde kalamazsın.

Çok daha yüksek ve yeni seviyelere ulaşabiliyorsanız, yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

“Hayatının sonraki her aşaması farklı bir SEN talep edecek.” – Leonardo Dicaprio

man holding baby s breath flower in front of woman standing near marble wall
Photo by vjapratama on Pexels.com

Yeni bir insan olmaya istekli değilseniz, bulunduğunuz yerde kalacaksınız. Büyük hayallere bağlılık, bu hayalleri yaratabilecek türden biri olmanızı gerektirir. Başarı, oluşturduğunuz ve yarattığınız kişiye göre yarattığınız bir şeydir.

“Yanlış olmaya hazır değilseniz, asla orijinal bir şey bulamazsınız.” – Sir Ken Robinson

addition black and white black and white chalk
Photo by George Becker on Pexels.com

Çok az insan gerçekten orijinal bir şey yapmak istiyor. Onlar rahat ve mutlu olmayı tercih ederler. Onlar için güzel şeylere sahip olmak ve “statü” ye sahip olmak sınırları zorlamaktan daha önemlidir.

Çoğu insan taklitçidir, yenilikçi değil.
Oyunu değiştirmek cesaret ister,

Gerçekten sanatçılar, mucitler ve diğer başaranlar yanlış yapmaya isteklidirler.

“İşe yaramayacak bir şey yapmaya istekliysen, sanatçı olmaya daha yakınsın.” – Seth Godin

multicolored abstract painting
Photo by Steve Johnson on Pexels.com

Yanlış olmaya istekli olmayı bıraktıysanız, bir sanatçı değilsiniz. Sen bir satıştasın. Bir sanatçı olmak, aynı zamanda bilim adamı olmadığınız anlamına da gelmez. Kesinlikle açlıktan ölmene gerek yok.

Ve kesinlikle sürece tamamen odaklanmanız ve sonuçları görmezden gelmeniz gerekmez – bu ego biçimi muhtemelen başarı uğruna başarı arayanlardan daha kötüdür.

Size en iyi ve en cömert ve kişisel işleri vermekten vazgeçmediğiniz bir sanatçı olun.
Bir bilim adamı olun ki, sanatınızı doğru insanların eline alması için yeterince önemseyin.

“Belli bir noktanın ötesinde, geri dönüş yok. Bu noktaya ulaşılması gerekiyor. ”- Franz Kafka

photo of woman walk through pathway
Photo by Dương Nhân on Pexels.com

Şu anda nerede olursanız olun, nereye gideceğinize ulaşmak için geri dönüşü olmayan bir noktadan geçmeniz gerekecektir. Bu muazzam cesaret ve bağlılık ister.

Mevcut kimliğinizi aşmak ve daha büyük geleceğinizin yeni rolünü üstlenmek için, kendinizi geri dönmenin artık bir seçenek olmadığı bir pozisyona koymanız gerekecek.

“Her şeyi bekle ve hiçbir şeye bağla!” – Carrie Campbell

animal beach coast coastline
Photo by Pixabay on Pexels.com

Başarı bekliyoruz. Beklediğiniz genellikle olan şeydir. Beklenti arttıkça, kendini yerine getirme kehaneti olasılığı da artar. Ancak, ne olursa olsun, kendinizi sonuca bağlamayın. Kimliğinizi olanlara eklemeyin.
Vizyonunuza ve kendinize ve yapmaktan ilham alan hislerinize tam bir bütünlük duygusuna tamamen bağlı kalın.

Durmaya, büyümeye ve gelişmeye asla devam edemez misiniz? Ya da çoğu gibi, bir noktada durup buruşur musunuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: