Kişisel Gelişim

Bu Makale 15–30 Dakikada Beyninizi Daha Sağlıklı, Daha Genç Ve Daha Akıllı Hale Getirir.

Neden Olmasın?

“Popüler olan her şey yanlış” – Oscar Wilde

Dan Buettner’ın kitabı BLUE ZONES (Mavi Bölgeler) da, en uzun yaşayan insanların kullandığı stratejiler , edindikleri deneyimler ve uzun bir yaşamın nasıl sağlanacağı bununla ilgili sergiledikleri davranış kalıpları ve alışkanlıkları gibi konularda bilimsel olarak ayrıntılar sunar.

Kitapta kilit kavrayışlardan biri de Yeni ve Farklı birşeylere odaklanmanın ve öğrenmenin insan hayatı ve yaşam süresi üzerinde etkili olduğu ileri sürülür. Kısacası Öğrenmeyi bırakırsanız çok hızlı yaşlanırsınız.

bilgigezer kitap


Farklı Öğrenme Stilleri Kullanın


Bir fikir veya konu hakkında detayı öğrenmek iyidir. Fakat hep aynı öğrenme tarzında bir şeyi öğrenmek de gittikçe etkisizleştiğinden artık beyni uyarak yeni öğrenme yolları ve modelleri üzerinde inceden inceye düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü öğrenme aşkını körükleyen bilginin ne olduğundan çok nasıl öğrenildiğidir. Bu nasılın içinde ise bir çok etken faktör sayılabilir. Ortamınız, zamanınız, alışkanlıklarınız, mesleğiniz, ışık, ses…v.s ve öğrenme modelinizdir. Yani ; okuma, yazma, dinleme, not alma, resmetme, izleme, oyun haline getirerek…vs.

Bir konu hakkında NE öğrendiğinizden ziyade asıl sorgulanması gereken şey öğrendiğiniz şeyi nasıl öğrenmektesiniz; o alanda ya da farklı alanlarda  bilginin daha çoğuna nasıl açlık hisseder ve öğrenirsiniz?

Eğer sadece kitap okuyarak öğrenen biriyseniz yanlış yoldasınız . Çünkü kitap okuduğunuzda , beyniniz belirli alanlarda atrofik olacak (körelecek)  ve sizi daha hızlı yaşlandıracaktır. Farklı konularda okusanız da aynı. Öğrenme modeliniz sadece kitap yoluyla olmamalı. Kendinizi öğrenme modelleriyle ve çok yönlü öğrenim tarzlarıyla sürekli olarak uyarmalı ve beslemelisiniz.

50 yıllık öğrenme teorisi üzerine yapılan araştırmaya göre, hepimizin baskın bir öğrenme tarzı var. Ayrıca, hepimiz baskı altındayken güvendiğimiz birkaç yedek öğrenme stiline sahibiz. Ancak, her birimizin ihmal ettiği ve kaçındığı başka öğrenme stilleri de vardır.


Bu öğrenme stillerinden bazıları şunlardır:

 • Hayal etme: fikir üretmeyi içeren
 • Yansıtan: Bu, ortaya çıkan fikirler hakkında bilgi edinmeyi içerir.
 • Analiz etme: öğrendiklerinizi sentezlemeyi ve bu fikirlerle ne yapılması gerektiği konusunda stratejik planlar yapmayı içerir
 • Karar verme: ONE WAY / TEK YÖN hakkında karar vermeyi içeren ve belirli bir fikirle gideceğiniz
 • Oyunculuk: Bu, fikrinize ulaşmak için bir şeyler yapmayı içerir.
 • Tecrübe: bu, diğer insanlarla birlikte olmak, bir şeyler yaratmak, başarısız olmak veya denemek gibi birçok açıdan öğrenmeyi içerir.

bilgigezer


“Bilginin kaynağı deneyimdir.” A.Einstein

Düzenli olarak ne kadar çok öğrenme deneyimi yaşarsanız, beyniniz o kadar iyi ve sağlıklı olur.

Günde 15-30 Dakika Harcayarak Tamamen Farklı Bir Şey Öğrenin… (Sadece Eğlence İçin, Ama Agresif Bir Şekilde Yapın)

changebİlgİgezer


Çocukken, tonlarca farklı şey denedin, öğrendin. Beyniniz soldan sağa doğru genişliyor ve geriliyordu. Sonrasında ne oldu …

Ne yazık ki, çoğu insan yaşlandıkça yeni şeyler denemeyi bırakır.

Beyninizi daha sağlıklı hale getirmek istiyorsanız ve “süper öğrenen” olmak istiyorsanız, sürekli olarak farklı şeyler öğrenmek çok önemlidir.

Yeni diller öğrenmek beyniniz için harikadır. Ancak, bu dilleri aynı yöntemlerle öğrenmek istemezsiniz. Ne kadar çok yöntem uygulayabilirseniz o kadar iyi.

Örneğin, işte kullanabileceğiniz birkaç yöntem:

 • Bir uygulama kullan
 • Flash kart kullanın
 • Bu dilde film izleyin
 • Dili konuşan insanlarla konuşun
 • Dilde müzik dinle
 • Dil ile alakalı bir makale yazın.
 • Dilin sahip olduğu kültüre ait yemek hazırlayın ya da yiyin.

Deneyim ne kadar sürükleyici olursa o kadar iyidir. Bununla birlikte, sadece aktif olarak günde 15-30 dakika boyunca yeni bir şey öğrenmek bile beyninizi ve bilincinizi birçok yönden açacaktır.

degisimbilgigezerMüzik EnstrümanlarıMüzik aletleri öğrenmek de beyniniz için çok, çok sağlıklı. Son zamanlarda verimli bir uygulamadan piyano öğrenmeye başlayın. Bağımlılık yaparsa şaşırmayın.

Öğrenmenizi oyun yoluyla da yapabilirsiniz, daha iyisi. Oyun ile, bir oyuna dönüşmeyi kastediyorum. Video oyunlarında, başarmak için “görevleriniz” veya “hedefleriniz” vardır.

Piyano öğrendiğim uygulamayı beğenmemin nedeni 15 dakikalık derslerim ve bu derslerde 5–10 alt dersim var. İçimdeki rakip mümkün olduğunca çok ders çıkarmayı seviyor.

Tıpkı bir video oyununda olduğu gibi, ne kadar ileri gidebileceğinizi görmek eğlenceli.

degisim


Yeni Bir Şey Öğrenirken Beyniniz Nasıl Değişiyor?


Bunun nasıl çalıştığı ve deneyimi nasıl en üst düzeye çıkaracağı konusunda birçok beyin bilimi var.

Birincisi, öğrenme tamamen bellekle ilgilidir – ve belleğinizi arttırmakla ilgilidir. En iyi öğrenciler neredeyse fotoğrafik bir hafıza geliştirebilirler. Bu, kesinlikle geliştirebileceğiniz bir beceridir.

İkincisi, güveniniz tamamen “kazanmak” ve hızlı kazançlar yaratmaktır – böylece ne kadar “kazanırsanız” ve kazanmaya devam ederseniz, güveniniz o kadar artacaktır.

Üçüncüsü, bir konuyu öğrenirken, yaşamınızın diğer alanlarında yaratıcı aralar elde edersiniz. Bu, belirli bir alanda ustalık ve uzmanlık geliştirmişseniz geçerlidir. Tamamen yeni bir öğrenme tarzında yeni bir konu öğrenirken, beyninizdeki uzmanlığınızla ilgili her türlü benzersiz bağlantıyı kurarsınız. Buna “doğrusal olmayan öğrenme” veya “dolaylı öğrenme” denir ve belki de en etkili öğrenme aracıdır.

Albert Einstein, Beatles ve en iyi yenilikçiler ile sanatçıların birçoğu dolaylı ve doğrusal olmayan bir şekilde dünyaya yön veren eserlere ve fikirlere imza attılar.

Örneğin, Albert Einstein, akademik bir ortamda değil, zamana bağlılık hakkında görüşlerini aldığında patent dükkanında çalışıyordu. Beatles, Rock and Roll’da girişimlerine neden olan tamamen farklı ve yabancı müzik çalışmaları yaptı. Yaşayan en iyi şeflerden biri olarak kabul edilen Grant Achatz, yemek pişirme için ilham almak için soyut sanat eğitimi aldı.

seçenekler


Deneyiminizi En Üst Düzeye Çıkarma


Kendine gerçekten bir beyin egzersizi yapmak istiyorsan, yapabileceğin bazı şeyler:

Günlük, tamamen farklı bir şeyler öğren (bir enstrüman ya da dil olabilir, ama başka bir şey de olabilir… yemek yapmak, seyahat etmek, kamuya açık konuşmak… ne istersen)

Sadece eğlence için olsa bile, hedefler belirleyin

Süreci olabildiğince oyuna dönüştür- arkadaşlarınla ​​rekabet edebilirsin

Bu şeyi öğrenmek için haftada en az 5 kez, 15-30 dakika geçirin (“işinizden” çok sağlıklı bir zihinsel mola olur)

Zamanınız olduğunda haftada veya iki kere bir kez, tamamen odaklandığınızda ve dışarı çıkarken yoğun bir 3-4 saatlik seans yapın

Derin yoğun oturumunuzda, her 30 dakikada bir 5 dakikalık fitness molaları verin… evinizin etrafındaki sprint ve 50 şınav gibi

Tonlarca su iç

Yakınınızda bir dergi bulundurun ve temel uzmanlığınızla alakalı veya ilgisiz olduğunu düşündüğünüz TÜM yaratıcı görüşleri belgelendirin

Bu küçük öğrenme hobisini nereye götürebileceğinizi hayal etmenize izin verin. Artık bir yetişkin olduğunuza göre, çocukluğunuzdan farklı düşünebilir ve buna yaklaşabilirsiniz. Hareketlerden geçmek yerine, bununla yaratıcı olabilirsiniz. Örneğin, sadece piyanoyu çalmak için öğrenmek yerine, daha iyi bir fotoğrafik hafıza geliştirmek ve sanatsal yönlerimi geliştirmek için öğrenmek istiyorum. Piyano öğrenmek istiyorum çünkü müzik kelimenin tam anlamıyla bastırılmış duyguları iyileştirebilir ve salıverebilir. Ama aynı zamanda harika müzik yazmayı ve bestelemeyi de öğrenmek istiyorum çünkü bana öğrenme, yaratıcılık ve beyin hakkında bilgi verecek.

Başka bir deyişle, öğrendiğiniz şeyin nedeni konusunda derin bir his sahibi olmak istersiniz. Ancak, kendinizce devam etmek, süreci oyunlaştırmak, güveninizi geliştirmek ve eğlenceli hale getirmek için belirli bir kilometre taşına veya başarılarına sahip olmak istersiniz.

blue and yellow board game
Photo by Pixabay on Pexels.com

İşte Gerçekten Şaşırtıcı Olanlar…


Yeni şeyler öğrenirken, bir insan olarak değişirsiniz. Değişim, yapabileceğiniz en sağlıklı şeydir.

Değişeceğinize inanmıyorsanız, geleceğiniz için gerçekten bir umut duyamazsınız.

Ne kadar çok değişirseniz ve olumlu ve kasıtlı bir yönde nasıl dönüştüğünüzü öğrenirseniz, geleceğiniz için daha fazla umudunuz olur.

Umut ,güçlü ve olumlu bir BEKLENTİR… sadece bir dilek değil.

Bu nedenle, günde 15–30 dakika ayırdığınızda, yalnızca beyninizin farklı alanlarını harekete geçirmeye odaklanırsanız, kendinizi iyileştirir ve daha genç hale getirirsiniz. Ama aynı zamanda derin umut seviyelerini geleceğinize de taşırsınız.

Sadece bu değil, aynı zamanda daha önce derin ustalık geliştirdiğiniz yaşam alanlarını da geliştiriyorsunuz. Aceminin yüksek ve alçakgönüllülüğünü tekrar deneyimleyebilirsiniz. Kendine ve dünyaya yeni bir bakış açısı kazanırsın.

Bu sizi sıradan ve rutinin ilgisizliğinden çeker. Hayatınızın diğer alanlarını taze gözlerle görmenizi sağlar. Bu her şeyi değiştirir.


Wayne Dyer’in bir zamanlar dediği gibi, “Bir şeyleri görme şeklinizi değiştirdiğinizde, gördüğünüz şeyleri değiştirir.”


Umut vermeye ve sevdiklerinize şifa vermeye başlayacaksınız

Basitçe söylemek gerekirse, bilişinizi değiştirdiğinizde çevrenizi, psikolojinizi ve biyolojinizi dönüştürürsünüz. Kendinizi değiştirirsiniz ve başkalarını değiştirirsiniz – çünkü onlarla farklı şekilde etkileşime girersiniz.

İlişkilerinize sevgiyi daha da duyumsarsınız ve merak ilgi çakralarınız hep açık olur. Kendi umudunuz ve iyileşmeniz derinleştiğinden, başkalarını iyileştirmek, umut etmek ve dönüştürmek için daha güçlü bir araç haline gelirsiniz.

Aileni ve arkadaşlarını daha çok seviyorsun. Onları farklı şekillerde görüyorsunuz. Küçük şeyleri fark ediyorsunuz. Bu küçük şeyleri takdir ediyorsun. Onlara teşekkür eder ve bu küçük şeyler için onları onaylarsınız.

Daha çok gülümsersin – çünkü öğreniyorsun, değişiyorsun ve iyileşiyorsun. Hayatı daha çok çağıracağımız bu şahane harikaydın

Hayal gücünüz hava almaya başlar ve siz sınırlayıcı düşünce modellerini kaldırırsınız. Yine, doğrusal olmayan öğrenme, şeyleri tamamen farklı açılardan görmekle ilgilidir. Böylece, kendinizi yeni yollarla pratik yaparak, oynayarak ve zorlayarak, işinizde ve diğer alanlarda yürüttüğünüz mevcut yaklaşımları iyileştirmek için gerekli fikirleri edinmeye başlayacaksınız.

Basitçe söylemek gerekirse, bunu yapmıyorsanız, BÜYÜK BALIK kaçıyordur.

BAKIN İşte orada… (Sadece Görün)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: